A tréningek alapvető célja:

Fontos megtudni, hogy a közösség (településen élők) tagjai:

  • érzelmileg hogyan viszonyulnak saját lakóhelyükhöz, területi közösségükhöz;
  • mennyire tudatosan élik meg ezt a viszonyt, van-e rálátásuk saját közösségük életére, vannak-e, és ha igen, milyenek viszonyítási pontjaik;
  • tájékozottak-e saját lehetőségeiket és esélyeiket illetően;
  • kritikai hozzáállásuk kiterjed-e a felelősségvállalás, a részvétel, a kezdeményezés és a cselekvés irányába, és ha igen,
  • eljutnak-e elképzeléseik kialakításáig és egyeztetéséig, közös tervek létrehozásáig; és mindezek által
  • emelik-e folyamatosan saját szervezettségi szintjüket, hogy a közösség fejlesztési elképzeléseit bizonyos rásegítéssel (tanulással, szakmai és anyagi támogatással) meg is valósíthassa?

Fontos, hogy a helyi közösség képes-e felismerni a máshol keletkezett és helyben is lecsapódó problémákat, tud-e megoldásukhoz eljárásmódokat rendelni, és meg tudja-e nyerni a közösség tagjait és intézményeit, valamint a szükséges külső partnereket az együttműködésnek? Úgy is feltehetjük a kérdést, hogy eléggé tudatos-e egy közösség önmaga ismerete, saját akarata és lehetőségei vonatkozásában, és ha igen, vajon van-e benne elég akarat, fegyelem, kitartás, hogy saját felismert céljai érdekében megszervezze önmagát és folyamatosan informálódjon, tanuljon, kapcsolatokat építsen és cselekedjen? Az is kérdés, hogy vajon a cselekvés bonyolult folyamatát bátorítja és támogatja-e a szűkebb és tágabb közösség – társadalom -, vagy a közösség “muszáj-Herkulesként” küzd?

A tréningek célja, hogy válaszokat kapjunk a helyi közösségről és megoldásokat kínáljunk a felmerülő problémák megoldására. A közösségfejlesztés felfogható prevenciós munkának is, mert célja a lokális közösségek megtartó erejének növelése is.

A tréningeken résztvevők tervezett létszáma: 91 fő
Tréningek tervezett száma: 6 alkalom

Megszakítás